Sokféle dohánytermékekkel találkozhatunk napjainkban, úgy mint a cigaretta, a vízipipa, a szivar, az elektromos cigaretta. Több ezer mérgező anyagot tartalmaznak, többek között a szén-monoxid, ammónia, formaldehid, kátrány, nikotin, utóbbi felelős a függőség kialakulásáért, mind annak fenntartásáért is. A dohányzás természetesen nemcsak a fogakra, szájüregre van negatív hatással, hanem a teljes testünkre is, hiszen hosszútávú használatukkal szív-érrendszeri és tüdőbetegségekhez, inzulinrezisztenciához, cukorbetegséghez, vagy még rosszabb esetben tüdő, gégerák kialakulásához vezethetnek.
Dohányzás hatása a fogakra:
- A fogak elszíneződéséhez vezet, ezáltal zavaró esztétikai hatást létrehozva, ami lelkileg is megterhelheti a pácienseket
- Növeli a fogkő mennyiségét a szájüregben
- Csökkenti az ízérzést, illetve halitózis okoz, vagyis kellemetlen szag jelentkezik a leheletben a különböző égéstermékeknek köszönhetően
- Fogágybetegség kialakulásnak egyik fő rizikófaktora, azáltál, hogy a fogágy szöveteinek pusztulásához vezet, ami gyorsabban következik be és nagyobb destrukcióval jár együtt, szemben a nem dohányzó pácienseknél. Szabaddá váló gyökérfelszínek jönnek létre a fogak körül, és egy olyan ártalmas mikroflóra jelenik meg és szaporodik el a fogakat körülvevő ínyszövetben, aminek hatására idővel a fogak mozgékonysága is megjelenik a csontszövet pusztulásával. Az előbbi folyamatok a páciens számára nem okoznak panaszokat, azonban a mozgékony fogak hatására már gyakorta felkeresik a rendelőnket, amikor már sok esetben nem tudjuk megmenteni a kimozgosodott fogakat. Abban az esetben, ha mégis dohányzna, ezekért is nagyon fontos legalább az éves, szükség szerint gyakoribb fogászati szűrővizsgálaton megjelenni, mert lehet éppen nincs semmi panasz, de ha időben tudjuk diagnosztizálni az eseteket, annál nagyobb sikere lesz a kezeléseknek is hosszútávon!
- Érdekes tény az is, hogy a passzív dohányzók klinikai tünetei a nem dohányzók és dohányzó emberek közé esik.
- Naponta 5 cigaretta használata már 10 – szeresére növeli a szájüregi rosszindulatú daganatok kockázatát, ami nem kevés embert érint Magyarországon sem, hiszen a 2000-ben 1700 ember halt meg szájüregi daganatos megbetegedésben, és ezek a számok azóta sem csökkentek.
Dohányzás hatása a fogászati kezelésekre:
- A dohányzás érszűkítő hatása révén csökkenti az immunsejtek megjelenését a szájüregben, ami rontja a szervezet védekezőképességét, ezáltal elősegítve a megbetegedések, szájüregi fertőzések kialakulását a szájüregben.
- A dohányzás negatív hatással van az összes fogászati kezelésre, az egyszerű fogkőeltávolítástól kezdve egészen a különböző szájüregi műtéteken át, hiszen az elért eredmények kevésbé lesznek olyan sikeresek, mint azoknál akik nem dohányoznak.
- Lassabb, nehezebb sebgyógyulással és hosszantartó hámosodással kell számolnunk.
- Műtéteket követően, vagy akár egyszerű foghúzások után is tudni kell legalább pár napig felfüggeszteni a dohányzást, hiszen a friss sebek gyógyulását nagymértékben nehezíti, rosszabb esetben begyulladhatnak, amik nagyon kellemetlen panaszokkal tudnak járni.
- A visszaesés gyakorisága is gyakrabban fordul elő, például sűrűbben kell eltávolítani a fogkövet is az ő esetükben.
- Fogpótlások élettartamát is csökkenti, az implantátumok körüli gyulladás kialakulásának következtében, azok elvesztése is akár bekövetkezhet.
- Fogfehérítés tartós eredménye a dohányfüst miatt kevésbé lesz tapasztalható, hamarabb fogjuk látni a fogak újbóli sárgás-barnás elszíneződését.
Így elmondható, hogy dohányzás különféle formái mind káros hatással vannak a fogazatra és a teljes szájüreg állapotára, ami nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is befolyásolja a mindennapokat, hiszen ha a fogak nem esztétikusak, kellemetlen a lehelet, akkor nem tudunk önfeledten mosolyogni. Márpedig mindenkinek a vágya a szép, fehér és egészséges fogak! Éppen ezért különösen fontos a magunk érdekében leszokni róla, és rendszeres fogászati vizsgálaton megjelenni, hogy az esetlegesen kialakult negatív hatásait mielőbb orvosolni tudjuk!