Az amalgám tömések
Az amalgám tömések már évtizedek óta jelen vannak a fogászati gyakorlatban, és sokunk találkozhatott már velük élete során. Mégis, állandó viták tárgya, hogy vajon ártalmasak-e az egészségre, és rengetegen fordulnak hozzánk, hogy érdemes-e kicserélni őket. Ebben a bejegyzésben áttekintjük az amalgám tömések előnyeit, hátrányait, és azt is, hogy milyen alternatívák állnak rendelkezésünkre.
Mi is az amalgám tömés?
Az amalgám egy olyan fogászati anyag, amely higany és más fémek, mint például ezüst, ón réz és cink keverékéből készül. Rendkívül tartósak, korrózióállóak és ellenállóak a rágással és kopással szemben – ezek azok az előnyök, amelyek olyan hosszú időn át nagyon népszerűvé tették ezt az anyagot, különösen olyan helyzetekben, amikor nagy terhelésnek kitett fogak (pl. örlőfogak) javítására volt szükség.
Az amalgám tömések előnyei
- Tartós: Az amalgám tömések évtizedekig is képesek megőrizni funkciójukat, ami jóval hosszabb idő, mint amire sok más fogászati anyag képes.
- Ellenálló: Különösen nagy teherbírásuk miatt ideálisak a nagy rágónyomás alatt álló fogak helyreállításához.
- Könnyű vele dolgozni: Az amalgám a legolcsóbb anyagok közé tartozik, és a fogorvosok gyorsan és hatékonyan tudnak vele dolgozni mivel nem igényel hosszadalmas megkötési időt vagy bonyolult technikai eljárásokat.
Az amalgám tömések hátrányai és kockázatai
- Esztétika: Az amalgám szürkés-ezüst színe feltűnő, elüt a fogak természetes színétől, ami esztétikailag zavaró lehet a páciensek számára, emellett magát a fogat is elszínezheti.
- Környezetvédelmi aggályok: A higany tartalmú anyagok kezelése és megsemmisítése rendkívül környezetszennyező.
- Egészségügyi kockázatok: Habár a tudományos kutatások eddig nem igazolták egyértelműen, hogy az amalgám tömések károsak lennének az egészségre, egyes emberek érzékenyek lehetnek a higanyra vagy a többi fém komponensre, ami allergiás reakciót válthat ki.
Mennyire káros az amalgám tömés a szervezetre?
A fogászati amalgámból készült tömések nem jelentenek veszélyt. Nem készült olyan tudományos kutatás, amely kimondaná, hogy az amalgám tömések szisztémás mellékhatásokat okoznának.
Egyes esetekben a tömés fém összetevői helyi allergiás reakciókat okozhatnak, ilyen tünetek lehetnek például az afták, fekélyek, fémes szájiz, herpesz, vagy a nyálkahártya fehéres elváltozása.
Az amalgám tömések minden közül talán a legnagyobb veszélyt a környezetre és a fogorvosi személyzetre jelentik. A higanytartalmú anyagok kezelése és megsemmisítése rendkívül környezetszennyező. Az, hogy ma már nem készítünk amalgám töméseket, nagyrész emiatt van így. Az anyag feldolgozásakor és eltávolításakor felszabaduló higanygőz az, ami még káros, ennek pedig leginkább a fogászaton dolgozók vannak legnagyobb mértékben kitéve.
Szükséges-e az amalgám tömések cseréje?
Az amalgám tömések cseréje nem szükséges, amíg azok jó állapotban vannak és nem okoznak problémát. Annak ellenére, hogy rengeteg fejlesztés történt a modern tömőanyagok terén, a mai napig az egyik legtartósabb, legellenállóbb és legjobb fizikai tulajdonságokkal rendelkező tömőanyag. Ha a tömés sértetlen, jól zár, és nem okoz semmilyen egészségügyi problémát, általában nincs rá szükség, hogy eltávolítsák. Azonban bizonyos esetekben, például, ha a tömés megsérül, megreped, kiesik, szuvasodás alakul ki a tömés mellett, vagy ha a páciens allergiás tüneteket tapasztal fém összetevők miatt, érdemes megfontolni a cserét.
Milyen alternatívák állnak rendelkezésre?
Ha mégis sor kerül az amalgám tömés cseréjére, már számos modern, esztétikus és biztonságos módszer érhető el:
- Kompozit tömések: Kisebb amalgám tömések esetében előfordulhat, hogy egy esztétikus kompozit tömés készítése elegendő.
- Betétek: Az amalgám tömések sajátossága, hogy elkészítésük során olyan üreget kellett kialakítani, amely a tömést mechanikailag helyben tartja, így sok foganyagot vesztettünk. Emiatt elég gyakran egy töméssel már nem tudjuk helyreállítani a fogat. Betétet készíteni azért is érdemesebb az esetek többségében, mert ha a tartósságukat nézzük, ez tudja az amalgámmal felvenni a versenyt.