Egy nő életében a várandósság gyönyörű időszaka tele van izgalmakkal, hiszen ekkor a testünk felkészül egy új élet születésére. A terhesség 9 hónapja alatt a női test rengeteg változáson megy keresztül, amely hatással lehet a kismama fogainak épségére is.
A fogászati szűrővizsgálat fontossága várandósság alatt nem kap elég figyelmet, pedig a terhesség alatt bekövetkező hormonális változások jelentős hatással lehetnek a száj egészségére. Ebben az időszakban a nők fogékonnyá válhatnak bizonyos fogászati problémákra, mint a fogínygyulladás, fogszuvasodás vagy egyéb szájüregi fertőzések. Ezek nemcsak az anya, hanem a fejlődő magzat egészségét is veszélyeztethetik, ezért a rendszeres fogászati ellenőrzés ebben az időszakban különösen fontos.
Hormonális változások és fogínygyulladás (gingivitis)
A terhesség alatt a progeszteron és ösztrogén szint megemelkedik. Ezen hormonok hatására az íny, már egy kisebb mennyiségű plakk (lepedék) esetén is könnyen gyulladásos reakcióval válaszol. Ez, amennyiben nincs kezelve, gyakran vezet komolyabb fogínygyulladás (gingivitis) kialakulásához. A fogínyproblémák egyik korai jele a vérző fogíny, melynek oka a lepedékképződésért felelős baktériumok megjelenése a fogakon. A gyulladt íny fájdalmat okozhat, könnyebben vérzik és súlyosabb esetekben fogágybetegséghez vezethet. A fogágybetegség növelheti a koraszülés kockázatát, valamint az alacsony születési súlyú baba világra jöttének esélyét. Ezért a rendszeres fogászati szűrés segít időben felismerni és kezelni a problémát.
Alább felsoroljuk a fogínygyulladás korai tüneteit. Ha ezeket tapasztalja, érdemes minél hamarabb felkeresni rendelőnket!
- Vörösebbnek tűnő fogíny
- Fogmosáskor, illetve harapáskor (pl. alma fogyasztásakor) vérzik az íny
- Duzzadt fogíny
- A fogíny érzékenysége
Fogszuvasodás és baktériumok terjedése
A terhesség alatt az étkezési szokások is megváltozhatnak, hiszen ilyenkor gyakrabban kívánhatnak a leendő anyák édes ételeket, ami növelheti a fogszuvasodás kialakulásának kockázatát. Emellett a terhességi hányás és a reflux is károsíthatja a fogzománcot a gyomorsav hatására, ami tovább növeli a szuvasodás esélyét. A rendszeres fogászati vizsgálat segít megelőzni a fogszuvasodás súlyosbodását, és kollégáink ellátják a kismamákat olyan tanácsokkal, amelyek az egészséges szájápolási szokások fenntartásához szükségesek.
Szájüregi fertőzések és azok hatása a magzatra
A szájüregi fertőzések – beleértve a fogágybetegséget és a kezeletlen fogszuvasodást – nemcsak az anya egészségét veszélyeztetik, hanem összefüggésbe hozhatók a koraszüléssel és egyéb terhességi komplikációkkal is. A szájüregi fertőzésekből származó baktériumok bejuthatnak a véráramba, és elérhetik a méhlepényt, ami veszélyeztetheti a magzatot.
Fogászati beavatkozások a terhesség alatt
Sok nő tart attól, hogy terhessége során fogászati kezelésen essen át, pedig ezek a második trimesztertől már biztonságosan kivitelezhetők. Bár a komolyabb beavatkozásokat érdemes a szülés utánra halasztani, a kisebb kezelések és megfelelő fogkőlevétel elengedhetetlenek az egészséges szájhigiénia fenntartásához. A fogorvosaink kiemelt odafigyeléssel és óvatossággal kezelnek minden egyes kismamát.
Milyen szájápolási szokásokra kell különös tekintettel lenniük a várandós hölgyeknek?
- Reggeli rosszulétek után fontos, hogy a hányást követően legalább egy óráig ne mosson fogat. Mivel a gyomorsav felpuhíthatja a fogzománcot, ha közvetlenül a rosszulét után mosunk fogat, ez még tovább károsíthatja a gyengébb fogzománcot. Helyette öblítse ki vízzel a száját vagy használjon fluorid tartalmű, alkoholmentes szájvizet!
- Fogyasszon egészséges rágcsálnivalókat, a cukros ételeket pedig próbálja főétkezéskere hagyni, hogy csökkentse a fogszuvasodás kockázatát.
- Naponta két alkalommal legalább 2 percig mosson fogat fluorid tartalmú fogkrémmel.
- A lepedékképződés megelőzésére használjon fogselymet és fluoridos szájvizet az alkoholos helyett.
- Erősen ajánlott a dohányzásról való leszokás, mivel ez nem csak a saját fogínyét, de kisbabája egészségét is károsíthatja.