Hogyan mossunk fogat?

Hogyan mossunk fogat?

Milyen fogkefét használjunk?

Örök kérdés, mellyel gyakran találkozunk. Nincs tökéletes válasz erre, amit 10-ből 9 fogorvos ajánlana. Még Endre és Kristóf doktor is más véleményen van például a szájzuhany használata vagy nem használata kérdésben.

Általánosságban azt tudjuk mondani, hogy olyat kell használni, amit szeretünk. Hiszen jobb esetben, és mi fogorvosok szeretnénk ezt hinni, mindenki napi kétszer-háromszor fogat mos, valamint a szájhigiénés szokásait egyéb módszerekkel egészíti ki, mint a fogselymezés, szájvizezés, fogköz tisztító kefe használata, szájzuhany. Fontos, hogy a napi rutinunkat szeressük is.

Nem vagyunk egyformák, a szájhigiénés szükségleteink is különbözőek. Azonban vannak általánosságban említhető „szabályok”, amiket érdemes betartani. Nem tanácsos a lakosság számára jól berögzült tévésmaci féle fogmosást követni.

Mielőtt megvásároljuk fogkefénket, elsődleges szempontunk, hogy minél alaposabban tudjuk általa eltávolítani a lepedéket, azonban ne csak a fogak felszínéről, hanem a fogközökből és az ínyközeli részekről is. Ezáltal csökkentjük a fogkő kialakulásának esélyét, a fogínygyulladást, és az ebből következő fogágybetegségek előfordulásának lehetőségét is.

Mindig a puha sörtéjű fogkeféket ajánljuk. Soft vagy UltraSoft felirattal találjuk meg ezeket, lényegtelen, hogy elektromos vagy manuális fogkeféről van-e szó. Tévedés, hogy a drótkefére hasonlító eszközökkel jobb eredményt érünk el, sajnos valószínűbb, hogy a zománcunkat koptatjuk, számos problémát okozva ezzel. Rengetegszer látjuk, hogy a nyaki érzékenységet, kellemetlen érzést a lekopott fognyaki rész okozza. Ha túl erősen dörzsöljük fogainkat úgy fennállhat a fogzománc roncsolásának veszélye és a fogzománcon apró sérülések keletkeznek, amik hosszú távon fogaink károsodásához vezetnek. Erre találták ki az elektromos fogkefék egyik szuper funkcióját, a beépített nyomásérzékelőt, ami jelez nekünk, ha túl erősen mosunk fogat.

A szájápolás során nyilvánvaló, hogy majdnem minden a fogmosási technikán és időn múlik. A legszuperebb elektromos fogkefék már számos extrával fel vannak turbózva. Már említettük a nyomásérzékelőt, továbbá van beépített időzítő és vannak, amelyek figyelmeztetnek, ha túl kevés a fogmosás időtartama vagy ha túlságosan nagy erővel mossuk a fogainkat. Mindezek segítségével megelőzhetjük, hogy kárt tegyünk az ínyünkben vagy a fogainkban.

Ki mondta, hogy a fogmosásnak unalmasnak kell lennie? Dóra Luca doktornőnk például rajong az ízesített fogkrémekért. Persze ebből is olyat használ, aminek mindamellett, hogy finom íze van, megfelelően ápolja is fogait. A Curaprox Be You márkája által hangulatodhoz illő ízt választhatsz, és még fehérebb mosolyt is varázsol arcodra. A Candy lover például görögdinnyés, de a a bevállalósabbak a gin tonic ízesítést is választhatják. Ez a fogkrém egyébként enzimeket tartalmaz, ami eltávolítja az elszineződéseket és foltokat a fogak felszínéről.

Persze ha valamilyen érzékenységünk vagy egyéb problémánk van érdemes kifejezetten erre alkalmas fogkrémet használni, mint például a Parodontax, ami főleg fogínyvérzés esetén alkalmazandó vagy a Sensodyne, ami fognyaki érzékenység esetén. Mivel mindannyian mások vagyunk, érdemes felkeresned rendelőnket, ha érdekel, neked melyik lenne a legmegfelelőbb.

A fogközök tisztításáról azonban semmilyen esetben sem szabad megfeledkezni, akkor sem, ha a legszuperebb elektromos fogkefét tartjuk otthon. Ha nem, vagy nem megfelelően tisztítjuk fogközeinket az érintetlenül maradt lepedék miatt fogszuvasodás és ínygyulladás alakul ki. Ne jussunk el idáig! Általános szabályként említhető, hogy a hátsó régiókban fogköztisztító kefét, a front területen fogselymet érdemes használni. Egyéb lehetőség az Endre doktor úr által javasolt szájzuhany. Azonban mindegyik eszköz esetén arra kell figyelni, hogy a tisztitás (vízsugár) iránya az ínytől el, kb. 45 fokot bezáró szögben legyen. Így elkerülhetjük a feszes íny sérülését.

Étkezés és ivás után érdemes legalább fél órát várni a következő fogmosásig! Hiszen bizonyos ételekből származó savak lágyítják a zománcot.

És a végére tartogattuk a legfőbb kérdésre a válaszunkat. Elektromos vagy manuális fogkefe?

Mind a kettő szuper, csak másképpen kell őket alkalmazni. A manuális fogkefét az íny és fog határán, körkörösen mozgatva, kis erővel kell használni. Helyes, ha úgy érezzük, átmasszíroztuk az ínyt és a fogainkat.

Az elektromos fogkefét eredetileg mozgássérült emberek számára fejlesztették ki, akik nem tudják manuális fogkefével ellátni a napi szájhigiénés rutint. Ennek megfelelően nem szabad sikálni, manuális fogkeféhez hasonlóan használni. Elegendő lassan, fogról-fogra haladni, kis erővel. A fogkefe megteszi a többit helyettünk.

Bármi kérdés esetén orvosaink és dentálhigiénikusaink készségesen állnak rendelkezésükre.

 

 

 Kedves Pácienseink!
Rendelőnk december 21. és január 5. között zárva tart! Kellemes ünnepeket kíván csapatunk és várjuk Önöket január 6.-tól.

Dear Patients,
Please note that we will be closed from 21 December- 5 January. We wish you all a joyful holiday season and a Merry Christmas! Our clinic will reopen on January 6th, and we look forward to seeing you in the new year.